• Ana Sayfa
  • Giriş
  • "Sihirbazların Gecelediği Yer İnternet Tarihi" Kitabı Hakkında
image

'Sihirbazların Gecelediği Yer İnternet Tarihi' Kitabı Hakkında

Furkan Eren

1996 yılında yayınlanan kitabın dilimize aktarım tarihi Nisan 2000 yılıdır. Yazarlar ise Hafner ve Iyon’dur. Güncel Yayıncılık tarafından basılan eser 312 sayfadır.

Kitap, internet tarihini muhteşem bir üslupla ortaya koymaktadır.

İnternetin temellerini atanlar, Cambridge’deki bilgisayar şirketi Bolt Beranek and Newman çevresinde toplanmışlardı, birçoğu orada çalışmaktaydı; şirket özgün ARPA şebekesini kurup işletti, daha sonra da, internet komşu kentlere doğru yayılan kent gibi büyüdükçe görece bir gizliliğe yöneldi. Bugün BBN kendi profilini, ilk şebeke düğümünün kurulumundan çeyrek yüzyıl sonra, yıldönümünü vurgulayan cömert bir kutlamayla yükseltme umuduyla ARPANET öncülerini bir araya getirdi. İşte kitap ARPANET’in hikayesidir.
Keyifli bir o kadar da öğretici kitabın bölüm başlıkları şöyle:

-En Hızlı Kazanç
-Tuğlalar Ve Taşlar
-Üçüncü Üniversite
-Kafasını Bitlere Gömmüş
-Truett Seni Kim Anlar
-Tatlı Korsancılık Oyunları
-E-Posta
-Roket Gibi Bir Şey

Kitaptan Notlar

-ARPA’nın ve Bilgi İletişim Teknikleri Dairesi’nin kuruluş tarihi kişisel söyleşilerden, Eisenhower’in bilim danışmanı James Killian’dan dergi yazılarından ve dairenin DARPA tarafından görevlendirilen ve 1975’te Richard J.Barber Associates tarafından yazılan eksiksiz ve ayrıntılı tarihinden alınmıştır. Licklider’in ilk yıllarını kendisi üzerine yapılmış konuşmalardan, Louise Licklider ve Bill McGill’le yapılmış söyleşilerden ve Kark D. Kryter’in yazdığı ölüm ilanından almıştır. Licklider’in bilgisayarlara girişinin öyküsü Wes Clark ve Jack Ruina’yla yapılmış söyleşilerden ve Licklider’in Charles Babbage Enstitüsü’yle ve söyleşinin yanında Barber Associates’in hazırladığı rapora dayanmaktadır.
-İnternet iletişimciliğinin kökenlerini anlatan öykü Dave Walden, Wes Clark, Don Woods’la yapılmış söyleşilere dayanıyor.
-Paul Baran’ın dağıtılmış iletişim üzerine çalışmalarının öyküsü Baran’la söyleşilere ve Babbage Enstitüsü’nün yürüttüğü çeşitli söyleşilere dayanmaktadır.


    Yazımızı Paylaşın;