image

12. Sayı

Genel Yayın Yönetmeni

Yayın hayatına girdikten kısa bir zaman sonra ismini duyuran sanat edebiyat düşünce kültür dünyasında kısa zamanda yer bulun İlevdü dergisinin son sayısına veda sayısına geldik. Uzun bir yolculuktu bizimkisi. Kitapların, dergilerin bilginin kültürün dünyasından, dijital dünyaya doğru uzanan bir yolculuk. Dijital dünyaya dönüşen dünyada, dijitalleşmenin başladığı bir dünyada e dergide yeni bir çığır açmanın yolculuğu. İLEVDÜ iletişim ve düşünce dergisi değişen dünyaya bir soluk olabilmek verebilmek için kurulmuş, zamanın ruhunu yakalamak için büyük gayret gösteren bir yolculuktu. Dünyanın her yerinden erişebilen yerelden evrensele seslenen zamansız iletişim İlevdü dergisi 12 sayı ile zihinlerde bir kelime, kalplerde bir ukde bırakarak uzun bir yolculuktu. Matbu dergilerin okunma ve ulaştırılmasında bir çok pürüzleri yaşamasının dışına çıkılarak anında her okuyucunun elinin altında her an okuyabileceği bir bir yolculuktu. İmtiyaz sahibi Furkan Eren, Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Mortaş ve güçlü yayın kurulu zengin içeriğiyle gelecek nesillere dijital dergicilikte bir öncü olmanın yeni bir yol açmanın haklı gururu ile yerelden evrensele tüm insanlığı selamlayarak yayın hayatını noktalamıştır.


Dijital dünyaya geçen yıl bu zamanlar ilk dokunuşlar ilk heyecan ve dijital dünyaya ilk adım farklı bir hava farklı bir dünya sunuyordu. Tereddütlerimiz vardı acaba okunurmu diye. Matbu dünyaya alışan sanat edebiyatseverler okuyucular kabullenebilecek mi, bu yeni dergi garip olarak mı kalacak tereddütlerimiz vardı. İlk sayıdan bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak ve İmtiyaz sahibi Furkan Erenle yayın kurulumuzun ve güçlü kadromuzun desteği ile derginin dijital mutfağında bulunduk. Özenle ve dikkatle ilk sayıdan bu sayıya kadar derginin her kelimesi cümlesine kadar ilgilendik. Dijital dünyanın getirdiği imkânlara göre görsellere estetiğe önem verdik. Her okuyucunun okuyabileceği kendisine hitap edecek yazılara yer verdik. Veya her türlü okuyucu muhakkak dergide kendine hitap edebilecek ilgi alanına girecek yazı buldu.


Bunun yanında zorluklar, engeller, istemeyenler ve içimizde çürük elmalar oldu. Biz bu dergiye samimi olmayan kendi çıkar odaklı hareket eden, dünyaya bakış açısı kibir, bencillik dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden ve hiçbir kapasitesi olmayan, Türkiye’nin önemli isimlerinin eserlerini kendinin gibi kullanan çürük elmalar ile yolumuzu ayırdık. Ve dergimiz her yönüyle daha bir pozitif hale geldi daha iyi bir ivme kazandı.


Dijital dünyaya akan bir zamanda, zamanın ruhunu yakalayan İLEVDÜ bir ilki başararak dijital dergide bir sonraki nesillere bir iz eser bırakmıştır. Şundan eminizki her dijital dergi çıkarmak isteyenler ilk önce İlevdüye bakacak ona göre hareket edecek dergi çıkaracaktır. Hiçbir çıkar amaç gütmediğimiz dergimizde bütün emeği geçen güçlü kadromuza. Yazılarıyla destek veren yazarlarımız ve bu yazarların yazılarını okuyan değerli okuyucularımıza teşekkür ediyoruz.


İçinizde bir buse İlevdü kalması dileklerimizle hoşçakalın.


Genel Yayın Yönetmeni
Mehmet Mortaş


    Yazımızı Paylaşın;